Neurološke bolesti
U današnje vreme primećena je tendencija rasta neuroloških bolesti kako perifernih (neuralgije, cervikalgije, išialgije, pleksitisi i sl) tako i centralnih (migrena, multiple skleroze, hemiplegija, paraplegija i sl.). Kao posledica ovih neuroloških bolesti vrlo često dolazi do pareze ili potpune oduzetosti perifernih delova tela gde je uloga terapeuta od posebne važnosti.
Lečenje neuroloških pacijenata zahteva kompleksan pristup različitih specijalnosti. Mi ćemo opisati ulogu terapeuta u našem pristupu lečenja u okviru ambulante FIZIOMEDIC na primeru pristupa u lečenju lumboišialgije kao najučestalijeg problema.
Pored uzimanja detaljnog funkcionalnog statusa koji obuhvata neurološke i neurodinamičke testove, razne nalaze (MR, RTG…) i upute lekara testira se za određen symptom pokretljivost i bol u određenom segmentu i određuje terapija i njeno doziranje. Obzirom da je vrlo često prisutna poremećena statika kičme (antalgični položaj, jednostrani spazam mišića kičme, dislokacija karličnih kostiju pa i kukova) vrše se manuelne tehnike u cilju saniranja poremećene statike kičme i karlice pa tek onda pristupa tehnikama rasterećenja korena nerva koji je pod kompresijom. Sledeća faza je delovanje u saniranju upaljenog nerva upotrebom takođe manuelnih procedura i fizikalne terapije.
U lečenju N. Facialisa, posle obrade lekara i primene vitaminske i protivupalne terapije pristupa se fizikalnoj terapiji koja obuhvata elektrostimulaciju paretičnih mišića, vežbe pred ogledalom uz obaveznu korekciju fitioterapeuta, kao i primenu traka za Kineziotejping u predelu paretičnih mišića.
Ovim pristupom postižemo izlečenje u najkraćem mogućem roku, najčešće bez ikakvih dugotrajnih posledica na mišiće lica.
Prevencija (primer lumboišialgije) ovo je bolest koja vrlo često recidivira po pravilu sa još većim posledicama nego prethodni put pa je vrlo važno pravilno preventivno delovanje gde se AMBULANTA FIZIOMEDIK posebno uključuje u smislu preventivne provere i nameštanja dislociranih zglobova kičme i ostalih zglobova. Cilj je da se na vreme eliminišu faktori rizika i ponovnog oštećenja diskusa, delovanjem svakodnevnih nepovoljnih uticaja na posturu tela.